MENU

Starostlivosť o šperky

Veríme, že sa šperky - od tých najvzácnejších až po tie najjednoduchšie - majú nosiť každý deň, nie skrývať v trezore alebo šperkovnici. Možno prídu k nejakým tým oderom, škrabancom a stratia trochu lesku; a to je v poriadku. Ukazuje to, že s vami vaše klenoty žijú váš život. Väčšina klenotov vyžaduje len veľmi málo starostlivosti. Proste ich noste a užívajte si ich. A myslite na pár jednoduchých tipov:

Ako čistiť šperky doma

Najprv je dôležité spomenúť, čoho by ste sa mali vyvarovať. Na domáce čistenie nepoužívajte žiadne abrazíva. Nevhodné sú zubné pasty, ale aj vlhčené alebo tvrdé papierové obrúsky. Neodporúčame ani chemické prostriedky, ktoré nie sú priamo určené na čistenie šperkov. Ak si beriete na čistenie šperkov gumové rukavice, voľte radšej nepúdrované, aby ste šperky znova nezašpinil.

Úplne najlepšie je šperk čistou mäkkou handričkou očistiť po každom zložení (teda pokojne každý deň). Odstránite tak kozmetické prípravky, mastnotu, pot a organické zvyšky, ktoré sa mohli na povrchu počas celého dňa nazhromaždiť. Ako ďalší spôsob mechanického čistenia vám poslúži mäkká zubná kefka. Šperk najprv zmäkčite vo vlažnej vode s mydlom alebo jarou. Potom ho kefkou jemne, ale dôkladne vyčistite. Nakoniec opláchnite prúdom vlažnej vody, osušte handričkou a nechajte voľne vyschnúť.

Keď sa rozhodnete zvoliť chemické čistenie a z obchodu si donesiete čistič vo forme kúpeľa alebo peny, poctivo dodržiavajte pokyny na jeho obale alebo rady od odborníka. Venujte pozornosť aj tomu, či je čistič vhodný pre daný šperk, ale aj drahokamy v ňom zasadené - napríklad opály alebo perly sú citlivé na chémiu a nemuseli by prostriedok dobre znášať.

zásnubní diamantový prsten - KLENOTA Diamantový prsten s lab grown diamantem ve žlutém 14k zlatě - KLENOTA

Starostlivosť podľa materiálov

Starostlivosť o zlato

U zlata odporúčame vyhnúť sa chlóru, ten totiž môže natrvalo zmeniť jeho farbu. Deje sa tak hlavne u nízkokarátových zliatin, ktoré sa používajú v niektorých cudzích krajinách. Aj keď sú šperkárske zlaté zliatiny pomerne tvrdým materiálom, odporúčame nenosiť na susednom prste šperk napríklad z ocele. Oceľ je tvrdšia a mohla by zlato na povrchu odrieť.

Ak vaše zlaté šperky stratia lesk, často ich stačí len preleštiť bavlnenou handričkou alebo čistiacou vatou z klenotníctva, ktorá je napustená čistiacim roztokom. K dostaniu sú aj peny a krémy na domáce čistenie zlata, ktoré nanesiete handričkou alebo jemnou kefkou. A ak premýšľate, ako vyčistiť zlato doma naozaj dôkladne, keď má šperk hrubý povrch alebo malé štrbinky (napríklad zlatá retiazka), siahnite po tekutom roztoku. Šperk doň ponoríte a odstránite tak nečistoty v záhyboch, rytinách a vzoroch.

luxusní diamantový zásnubní prtsen - KLENOTA luxusní zásnubní prsten s diamantem - KLENOTA

Niekedy sa na zlatých šperkoch objavujú modrasté alebo zelenkasté škvrny. S tými si môžete skúsiť poradiť prostredníctvom kyseliny citrónovej alebo citrónovej šťavy. Pokiaľ ale tento spôsob nepomôže, odneste radšej šperk do klenotníctva k odbornému vyčisteniu. Čo sa týka začernania, u zlata k nemu dochádza len výnimočne. Nikdy však nereaguje zlato, ale ostatné prvky, ktoré sú u legovaného zlata v zliatine. Príčin môže byť veľa. Napríklad užívané lieky, agresívny pot, alergia na niektorý z prítomných prvkov, kozmetika s jódom alebo sírou a tak ďalej. Šperky z bieleho zlata sú proti začernaniu a mechanickému poškodeniu väčšinou chránené vrstvou ródia, ktorú odporúčame občas nechať obnoviť. Odporúčaná frekvencia porhodiovania závisí od mnohých okolností a môže byť niekedy potrebná každých pár mesiacov, ale často vydrží šperk krásny aj dlhé roky.

Ak šperkov vlastníte viac, odporúčame kúpu ultrazvuku pre domáce použitie. Ultrazvukové čistenie v domácich podmienkach je skvelé pre retiazky, náramky, prstene bez kameňov alebo s bezchybnými diamantmi menších veľkostí. Tento typ čistenia sa v žiadnom prípade nehodí pre perly, ktoré by sa mohli vplyvom ultrazvukových vĺn poškodiť. Do ultrazvuku ďalej nepatria opály, koraly a ďalšie. V domácich podmienkach neodporúčame čistiť ani smaragdy alebo drahokamy väčších veľkostí. Môžu totiž obsahovať inklúzie a len skúsený klenotník pozná, či kameň ultrazvuk znesie, alebo nie.

čištění šperků - KLENOTA

Starostlivosť o striebro

Strieborné šperky je vhodné v šperkovnici obaliť každý zvlášť do hodvábneho papiera a uchovávať ich v suchu v uzavretej krabičke, kde budú chránené pred vzduchom a prachom. Sú náchylné na začernanie, preto je vhodné vyberať kúsky ošetrené rhodiom a túto povrchovú vrstvu raz ročne obnovovať (predovšetkým u strieborných prsteňov a náušníc). Ľahkým spôsobom, ako vyčistiť strieborné šperky, je využiť čistič z drogérie. Nalejte ho do fľaše na zaváranie, na krátko do nej ponorte šperk. K tomu môže poslúžiť háčik vyrobený z kovovej kancelárskej sponky alebo ideálne plastová pinzeta. Nakoniec šperk opláchnite prúdom vody a osušte. Rovnako ako u zlata je dôležité nechať šperk voľne na vzduchu vyschnúť.

Čističe striebra obsahujú čpavok, preto odporúčame dodržiavať bezpečnostné pokyny uvedené na etikete prípravku. Najmä zamedziť kontaktu s pokožkou a nevdychovať výpary. Zo skúsenosti tiež vieme, že ak sa šperk v čističi nechá dlhšie, môže stratiť lesk a musí sa preleštiť.

šperky KLENOTA šperky KLENOTA

Starostlivosť o perly

Perlové šperky by ste mali uchovávať v krabičke, ktorá bude pre ne špeciálne vyhradená, a každý kus by mal byť uložený zvlášť v mäkkom ochrannom obale. Šperkovnica by nemala byť úplne nepriedušná, pretože perly potrebujú dýchať.

Perly pre udržanie svojej krásy potrebujú pozornosť. Potrebujú byť nosené. Milujú kontakt s pokožkou. Vďaka prirodzenej mastnote, ktorú perlám ľudská pokožka prepožičiava, sú tieto drahokamy žiarivé a krásne. Najhoršie, čo môže perlu stretnúť, je vysušenie. Povrch perly sa potom rozrušuje a začína šupinkovatieť, čo je vidieť pod lupou. Ak sa to stane, stráca perla svoj krásny lesk a začína sa pomaly drobiť. Takúto perlu možno do istej miery zachrániť tak, že jej povrch "namastíme". Preto ak perly čistíte v jarovej vode alebo v krajnom prípade liehom, vždy by ste ich mali nakoniec potrieť olejom. Ideálne hneď ako uschnú. Perlové náhrdelníky pokiaľ možno nenamáčajte, ale čistite vlhkou handričkou. Nikdy perly nečistite v kyslých alebo zásaditých roztokoch ako je ocot alebo napríklad kyselina citrónová.

minimalistické prstýnky z pravého 14k zlata - KLENOTA náušnice kroužky s perlami ve žlutém 14k zlatě

Perly sú chúlostivé a vyžadujú starostlivosť. Sú mäkké a preto ich nikdy nečistite ničím kovovým. Ľahko sa môžu poškodiť. Nesmú byť vystavené ani vysokým teplotám, pretože by mohli prasknúť, začernať, stratiť lesk a nakoniec sa rozpadnúť na prášok. Nemali by prísť do kontaktu ani s chemickými látkami ako sú parfumy, make-up, rôzne krémy a podobne. Preto odporúčame dodržiavať postup, že perly nasadzujete ako posledné a odložíte ako prvé.

Keďže je perla ku kovu pripevnená lepidlom, je normálne, že sa časom môže uvoľniť, aj keď je lepená kvalitným lepidlom. Preto odporúčame pravidelne svoje lepené perly kontrolovať. Stačí vziať perlu medzi prstami a jemne skúsiť pootočiť. Ak sa perla hýbe, je dobré zvoliť radšej iný šperk a nechať perlu u odborníka prelepiť.

U perlových náhrdelníkov sledujte, či nie je niť previsnutá. Kvalitný perlový náhrdelník spoznáte podľa prevedenia návleku. Vždy by totiž mal byť uzlíkovaný. Medzi jednotlivými perlami musíte skrátka nájsť uzlík, ktorý je tam preto, aby sa o seba susedné perly „neoťukávaly“. Navyše v prípade pretrhnutia náhrdelníka sa perly nerozsypú. Zároveň ale musia byť uzlíky dobre utiahnuté. Ak za oba konce návleku zatiahnete, nesmú medzi perlami vznikať medzery. A už vôbec tam nesmú medzery po uvoľnení zostať. Ak ich objavíme, náhrdelník nie je dobre spracovaný. 

perlové náhrdelníky a zlaté řetízky - KLENOTA

Starostlivosť o šperky s diamantmi a drahými kameňmi

Šperky odporúčame skladovať oddelene. Najmä potom klenoty s drahokamami, aby nedošlo k ich zničeniu. Drahým kameňom všeobecne neprospievajú vysoké teploty a nadmerné vystavenie slnku, niektoré sú citlivé aj na náhle zmeny teplôt a určité chemické prostriedky. Nesvedčí im ani kontakt s prachom, pretože obsahuje tvrdé kremičité čiastočky a navyše sa zle čistí.

O domáce vyčistenie šperkov s drahokamami sa väčšinou postará navlhčená utierka alebo teplá voda (s mydlom i bez). Diamanty zbavíte nečistôt mäkkou kefkou namočenou v teplej vode so saponátom a následným opláchnutím pod tečúcou vodou. Kamene pravidelne kontrolujte, či dobre držia, aby ste o ne neprišli.

A jeden tip na záver: perlám alebo drahým kameňom môžete navrátiť lesk pomocou čistého pupalkového oleja, ktorým je možné perly alebo minerály pretrieť. V prípade drahokamov odporúčame naniesť silnejšiu vrstvu, nechať pár hodín, aby sa olej do porušeného kameňa vstrebal a potom ho suchou handričkou alebo obrúskom na povrchu utrieť. V žiadnom prípade neodporúčame namáčať do oleja celej šperky!

péče o šperky s diamanty - KLENOTA diamantový prsten se smaragdem ve žlutém 14k zlatě - KLENOTA

Ako šperky čistia profesionáli

Tu a tam si vaše šperky určite zaslúžia profesionálnu starostlivosť a oplatí sa zveriť ich k čisteniu do rúk odborníkov v klenotníctve. Zlatník potom vyhodnotí najlepší postup pre obnovenie vášho šperku. Ak je povrch šperku poškriabaný a kov stratil lesk, pravdepodobne bude musieť byť jemne ošmirgľovaný. Po zjednotení povrchu šmirgľom ide šperk na leštenie. Nakoniec sa v ultrazvuku odstránia zvyšky leštiacej pasty a ak je treba, šperk sa galvanicky pokovuje. Čistenie ultrazvukom však nie je vhodné pre perly, koraly a niektoré minerály, ktoré sa musia pred ultrazvukom vybrať.

U nás v ateliéri Klenota vykonávame ultrazvukové čistenie šperkov, rhodiovanie a čistíme sladkovodné i vzácne perly. Keď si u nás zakúpite šperk, sú pre vás tieto služby po dobu dvoch rokov zdarma.

Čištění a základní servis KLENOTA

Ako skladovať šperky

Ideálnym spôsobom uloženia je šperkovnica vystlaná jemnou látkou, v ktorej sa vaše poklady nedotýkajú. Ideálnymi podmienkami pre skladovanie šperkov je sucho, izbová teplota a tma, ktorá svedčí drahokamom. Pokiaľ si budete svoje šperky dávať dole mimo obvyklé miesta, zabaľte ich do malého igelitového vrecka alebo papierovej vreckovky, určite si ich neschovávajte do peňaženky k minciam. Pri cestovaní vám na uchovávanie šperkov skvele poslúži napríklad dávkovač liekov.

jak sladovat zlaté šperky - KLENOTA diamantový flexi náramek ze žlutého zlata - KLENOTA

Kedy šperky nenosiť

Najjednoduchšou zásadou je šperk odložiť v situáciách, kedy je vysoká pravdepodobnosť jeho poškodenia alebo väčšieho opotrebenia. Kedy teda šperky radšej zložiť?

Pred kontaktom s chemikáliami, ktoré by mohli narušiť povrch klenotu alebo zmeniť jeho farbu (napríklad pri upratovaní)

  • Pred vykonávaním hrubšej manuálnej alebo špinavej práce (môže ísť o prácu na záhrade, v domácnosti, alebo pri riešení rôznych stavebných opráv a úprav)
  • Pred použitím kozmetických prípravkov (pozor dávajte hlavne na laky na vlasy alebo parfumy a aspoň 10 minút po aplikácii by ste mali nechať vstrebať krémy či oleje)
  • Pred športom (dôvodom väčšieho opotrebenia môže byť okrem iného potenie)
  • Pred kúpaním (predovšetkým pred kúpaním v chlórovaných bazénoch s chemicky ošetrovanou vodou alebo v slanej vode, ale aj pred kúpaním doma)
  • Pred spaním (najmä perlové šperky)

řetízek ze žlutého zlata s diamantovým přívěskem - KLENOTA

 

 




Pro pohodlný nákup a doručení do České republiky doporučujeme navštívit naši stránku v češtině.

Pre pohodlný nákup a doručenie na Slovensko odporúčame navštíviť našu stránku v slovenčine.

Aby zapewnić Państwu jak największą wygodę podczas zakupów, rekomendujemy odwiedzenie naszej polskiej strony.

Für das beste, auf Ihren Standort zugeschnittene Einkaufserlebnis empfehlen wir Ihnen, unsere deutsche Website zu besuchen.

Pour une navigation optimale et adaptée à votre zone géographique, nous vous recommandons de consulter notre site Web français.

For the best shopping experience tailored to your location, we recommend visiting our English website.

For the best shopping experience tailored to your location, we recommend visiting our English website.